• MŮJ DLOUHÝ BOJ S DUŠNOSTÍ

    Rozhovor s Ivou Šebkovou se točil kolem jejích praktických zkušeností s dušností, které vedly k založení webu dusnost.cz. Její snahou je motivovat a inspirovat majitele dušných koní, aby boj s dušností nevzdávali.

    Iva Šebková

    • Zakladatelka webu dusnost.cz.
    • Jezdkyně, majitelka dušného valacha.

    Co Vás vedlo k tomu založit web dusnost.cz?

    Web vznikl kvůli mojí osobní zkušenosti s dušností. Našemu valachovi Sendymu byla diagnostikována dušnost v roce 2007. Tehdy mu bylo 12 let. Léčba spočívala jen v tlumení dýchacích potíží pomocí léků, bylin apod. Jeho zdravotní stav se bohužel postupně zhoršoval. V závěru jeho života už ho tyto zdravotní patálie velmi omezovaly. Jen pár měsíců po jeho smrti začaly dýchací problémy u našeho dalšího koně Stuarta. Po předešlých zkušenostech jsem věděla, kam tyto zdravotní problémy směřují a říkala si, že tentokrát musíme udělat víc. Klíčové bylo rozlousknutí příčiny dýchacích problémů, kterou byla alergie na seno. Od roku 2018 dodržujeme Stuartovi adekvátní management a naštěstí tím jeho dýchací problémy doslova zmizely. Celý příběh si můžete přečíst v článku – Můj boj s dušností – Dušnost koní (www.dusnost.cz). Uvědomila jsem si, že naše zkušenosti by mohly pomoct dalším koním, a tak vznikl tento web.

    Na co konkrétně se web zaměřuje?

    Na webu naleznete informace přínosné pro majitele koní s dýchacími problémy. Nejnavštěvovanějšími články webu jsou návody na výrobu napařováku na seno a inhalátoru pro koně.

    Spolupracujete i s veterináři?

    Ano, vycházím z doporučení veterinářů. Nicméně už jsem se setkala i s tím, že se veterináři v doporučení rozcházeli. V těchto případech dávám přednost tomu doporučení, se kterým mám osobní zkušenost.

    V léčbě dušných koní je klíčový stájový management. Většina majitelů dušných koní řeší krmení senem – ideální je seno napařovat nebo alespoň namáčet. Kropení označujete za nedostatečné. Můžete to vysvětlit?

    Pouhým kropením bohužel nedojde k dostatečnému očištění sena od prachu a dalších alergenů, proto je důležité seno úplně ponořit na 20 minut, nebo napařit alespoň na 80°C.

    Na webu je zveřejněna i zajímavá statistika ohledně dušnosti. Schraňujete stále data k této problematice? K čemu by případně sloužila?

    V roce 2019 jsem se zapojila do sběru dat o dušnosti pomocí dotazníku a následně jsem zveřejnila výsledky tohoto dotazníku na webu. Určitě by bylo zajímavé schraňovat data dlouhodoběji. Třeba se do toho v budoucnu pustíme. 

    Váš manžel Jirka kutí a vyrábí v domácích podmínkách s minimálními náklady inhalátory a napařováky sena. Jeho návody jsou na webu. Máte ohlasy, že návody slouží k další výrobě?

    Ano, máme mnoho pozitivních ohlasů. Češi jsou šikovní kutilové a pro své koně neváhají udělat maximum. Napařování sena už je vcelku rozšířené.

    Mohou se na Vás majitelé dušných koní obracet s žádostí o praktické rady?

    Ano, mohou. Obrací se na nás majitelé s doplňujícími dotazy nebo s technickými problémy. Chodí mi také emaily od majitelů dušňáků, kterým informace na webu pomohly a inspirovaly je to nevzdat a bojovat za svoje koně. Z toho mám velkou radost a vždycky mě potěší, když mi píší, že je jejich koním lépe.

    Ve stáji máte i stárnoucí koně. Kolik jim je let?

    Ano, kromě dušňáka Stuarta máme dvě seniorky. Salome je 20 let a Discovery letos oslaví 25 let.

    Trápí je neduhy stáří nebo jsou to čilé a aktivní koňské seniorky?

    Obě naše seniorky už trošku dohání neduhy stáří, přesto jsou to velmi aktivní kobylky. Salome jsme koupili jako 2letou. Celý život se těšila dobrému zdraví až poslední dobou ji začal trápit kašel. Provedli jsme základní opatření – napařujeme jí seno, přestěhovali jsme ji dál od seníku a dali léky. Ještě sice není úplně fit, ale její stav se velmi zlepšil. Naše druhá babička Discovery má problémy se zuby, které se vystupňovaly na podzim 2020. Od té doby už vůbec nezvládá konzumovat seno, takže ji krmíme pouze granulovaným senem. Zpočátku jsme si neuměli představit, jak takto bude moct žít. Management jsme postupně vyladili a kobylka si zvykla. Dokonce zvládá celoročně režim venkovního ustájení a drží si dobrou kondici. Obě chodí rády pod sedlo a dělají si pěkný důchod.

    FOTOGALERIE:

    Foto: archiv Ivy Šebkové

    360x360 AD
    Back to top